Asset Publisher Asset Publisher

„Zapomniane” szkoły średnie

Uczniowie i nauczyciele z ostródzkich szkół średnich przyjechali do Starych Jabłonek.

25 października 2017 r. lasy Nadleśnictwa Stare Jabłonki gościły uczniów i nauczycieli z pięciu ostródzkich średnich szkół. Zaproszenie przyjęły: Liceum Ogólnokształcące im. Jana Bażyńskiego, Zespół Szkół Zawodowych im. Sandora Petofi, Zespół Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa, Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica i Centrum Kształcenia Ustawicznego i Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. św. Dominika Savio. Celem spotkania było pokazanie 
i przybliżenie młodym ludziom procesów zachodzących w lesie, poczynając od pojawienia się malutkiego drzewka (siewki, sadzonki) do dojrzałego, dużego, gotowego do wycięcia drzewa. Uczestnicy spotkania, pomimo pogorszenia pogody, 
z uwagą słuchali, obserwowali to, co do tej pory nie było przez nich zauważalne. Pierwszy raz zobaczyli harwestera - maszynę przy użyciu której wycina się drzewa, jak i jego pracę. Stosowanie tej maszyny w znaczący sposób poprawia bezpieczeństwo przy pozyskaniu drewna. Drewna, bez którego człowiek nie może się obyć, a które ma ponad 30000 zastosowań poczynając od opału, a kończąc np. na zmywaczu do paznokci. Kierowca tej maszyny i jej właściciel w jednej osobie – Krzysztof Lipiński – powiedział o zaletach stosowania mechanicznego pozyskania drewna przy użyciu harwestera.    
Nie wiedziałyśmy tego. Będąc w lesie na grzybach, widzimy czasem leżące przy drodze wycięte pnie, ale kiedy, jak i dlaczego to się robi, to się nad tym nie zastanawiałyśmy. Nigdy nie zwracałyśmy uwagi na takie małe rosnące drzewka, które nam Pan pokazał. A z nich później wyrosną takie duże drzewa jak te obok. Teraz już wiemy więcej – powiedziały dwie z uczennic.
Po części edukacyjnej, w kuluarach czyli przy ognisku był czas na dyskusję dotyczącą tematów związanych z lasem i pracą w lesie. 
Chyba trzeba czuć ten las i poświęcić się niemu, żeby być dobrym leśnikiem - stwierdził jeden z uczestników i dodał: to naprawdę trudna praca.
Nie sposób temu zaprzeczyć.