Asset Publisher Asset Publisher

Był pożar lasu, strażacy ratowali dzieci. Na szczęście to tylko ćwiczenia

W miniony piątek (14 czerwca br.) na numer alarmowy 998 wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu i potrzebie szybkiej ewakuacji przebywających w nim harcerzy. Już po kilku minutach rozbrzmiały strażackie syreny alarmujące strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie i najbliższych Ochotniczych Straży Pożarnych. Na szczęście były to tylko ćwiczenia sprawdzające umiejętności prowadzenia wspólnych działań ratowniczo gaśniczych przez strażaków z PSP i OSP oraz naszych pracowników.

Komenda Powiatowa PSP w Ostródzie do zdarzenia zadysponowała jednostki z JRG Ostróda, OSP Stare Jabłonki oraz OSP Idzbark. Po przybyciu strażaków na miejsce okazało się, że oprócz gaszenia pożaru muszą usunąć powalone drzewa leżące na drodze prowadzącej do ośrodków wczasowych. Równolegle zostały podjęta ewakuacja grupy harcerzy przebywającej na obozie. "Pożar" rozprzestrzeniał się na coraz większy obszar. W związku z tym do pomocy wezwane były inne jednostki OSP z najbliższych gmin. Podczas akcji ratowniczo-gaśniczej udzielano pierwszej pomocy, a osoby poszkodowane na noszach wynoszono z zagrożonego terenu.

Przebieg ćwiczeń potwierdził doskonałe przygotowanie, zarówno funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, jak i druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych, umiejętność współdziałania ze Służbą Leśną oraz właściwe przygotowanie obszarów leśnych do prowadzenia działań ratowniczych.