Asset Publisher Asset Publisher

DĘBOWY LAS PRZYJAŹNI - MAŁY GEST W WAŻNEJ SPRAWIE

W piątek 23 maja młodzież niemiecka z Realschule Höntrop w Bochum wspólnie z rówieśnikami z Gminnego Gimnazjum w Gietrzwałdzie, dla upamiętnienia Jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych posadziła Las Przyjaźni.

Było to możliwe dzięki wykorzystaniu sadzonek wyhodowanych w szkółkach kontenerowych, dla których pora sadzenia nie odgrywa roli. Leśnicy ze Starych Jabłonek do posadzenia Lasu Przyjaźni wybrali dąb, gatunek długowieczny, symbolizujący siłę i niezłomność.
 
Każda niemiecko - polska para pod posadzonym drzewkiem zostawiła kartkę z życzeniami. Wspólna energia, która wytworzyła się w czasie sadzenia miała gwarantować ich spełnienie. Gdy Las Przyjaźni już rósł młodzież, pieszo udała się nad jezioro Barduń, gdzie miejscowi leśnicy wręczyli im upominki oraz imienne certyfikaty. Na młodych ludzi czekał wspaniały poczęstunek przy ognisku, a największą popularnością cieszyły się własnoręcznie wypiekane ciasta- wyrób Pań leśniczych z sąsiedniego leśnictwa. Uczestnicy wymiany w podziękowaniu za niecodzienną dla nich możliwość tak długowiecznego w skutkach wspólnego działania, wręczyli leśnikom upominki… Co było ich zawartością, mieli dowiedzieć się nazajutrz.
 
Będąca dla leśników naturalną codziennością praca, jaką jest sadzenie lasu, umożliwiła utworzenie się wspólnoty między młodymi uczestnikami wymiany oraz bliższe poznanie, a tym samym wzajemne zrozumienie. Było to wydarzenie miłe i wartościowe zarówno dla uczestników wymiany, jak i leśników biorących udział w wydarzeniu. 
 
Z wielu ust usłyszeliśmy stwierdzenie, że piątkowe symboliczne przedsięwzięcie to „duża rzecz, której owoce będziemy zbierać latami". Zważywszy na posadzony gatunek jakim jest dąb, będzie tak na pewno i to nie tylko w przenośni.