Asset Publisher Asset Publisher

IV edycja Targów Myśliwskich „Hubertus Arena” w Ostródzie

Już po raz czwarty odbyły się w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Mazury w Ostródzie targi myśliwskie.

W dniach od 12 do 15 października 2017 r. pod Honorowym Patronatem Dyrektora  RDLP w Olsztynie Pana Piotra Czyżyka myśliwi, sympatycy łowiectwa, wystawcy z kraju oraz z zagranicy spotkali się, dzieląc się doświadczeniami, spostrzeżeniami, czy poznając oferty handlowe.

Dyrektor RDLP w Olsztynie Pan Piotr Czyżyk z wielkim zadowoleniem przywitał tak wielu uczestników tego wydarzenia. Przybyli byli między innymi: vice minister rolnictwa Pan Zbigniew Babalski, Pan Mariusz Błasiak – naczelnik wydziału ds. Koordynacji Wdrażania Projektów Rozwojowych reprezentujący Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych w Warszawie, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Pan Gustaw Marek Brzezin.

Ścieżka edukacyjna przygotowana na tą okoliczność przez nadleśnictwa podległe RDLP w Olsztynie, w tym: Stare Jabłonki, Miłomłyn, Olsztynek, Jagiełek, Olsztyn, Jedwabno, przy znaczącym wsparciu nadleśnictw Spychowo, Strzałowo, Iława, Bartoszyce, Zaporowo i Nowe Ramuki była oblegana przez zwiedzających. Odwiedziło ją tylko pierwszego i drugiego dnia ponad 3000 dzieci i młodzieży ze szkół, przedszkoli z kilku sąsiednich powiatów. Tym razem tematem przewodnim była: promocja drewna i produktów pochodzących z lasu. Społeczeństwo na co dzień nie zdaje sobie sprawy, jak wiele zastosowań ma drewno. 30000 zastosowań jest wielkością niewyobrażalną, ale taka jest prawda. Nie moglibyśmy się obyć bez drewna i produktów z niego wytwarzanych, czy z jego udziałem. Nawet zwykły zmywacz do paznokci ma swoje źródło w drewnie. Produktów pochodzących z lasu jest bardzo wiele. Wymienię tylko grzyby, jagody, zioła, owoce, miód, dziczyznę. Smak tych ostatnich odwiedzający stoisko Lasów Państwowych mieli możliwość poznać. Wyroby z dziczyzny, miód wrzosowy, lipowy, spadziowy, popijany kawą z żołędzi, herbatą malinową czy sokiem brzozowym, umilał pobyt w części poświęconej lasom. Chętnych do spróbowania było wielu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, Lasy Państwowe umożliwiają już nabycie dziczyzny w Punktach Sprzedaży Bezpośredniej. Informacja jest dostępna na stronie internetowej RDLP w Olsztynie.  

„Jesteśmy mile zaskoczeni tym Waszym stoiskiem. Robi wrażenie. Widać ogrom włożonej pracy, inwencji i organizacji, a smak produktów które możemy tu popróbować przypomina smaki dzieciństwa, niestety tak zdominowane przez współczesne wyroby i handel” – powiedziało starsze małżeństwo. 

Podobne głosy dało się słyszeć od innych. 

Przybliżanie społeczeństwu zagadnień związanych z lasem, korzyści które czerpie człowiek z niego, nie zapominając o zwierzynie i jej zdrowym mięsie, mogącym w większym stopniu wzbogacić nasze menu, powinno być kontynuowane. Wiedzą o tym leśnicy, myśliwi i starają się to realizować.

Las jest dla ludzi, a wszystko co z lasu to dobre i zdrowe.