Asset Publisher Asset Publisher

Las „przyszedł” do Was

Jak co roku w październiku, do Ostródy przyjeżdżają miłośnicy łowieckiej przygody, sympatycy leśnych kulinariów na organizowane w Expo Mazury Targi Myśliwskie.

W dniach 11-13 października odbyła się już VI edycja. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie po raz kolejny zorganizowała ścieżkę edukacyjną. Dedykowana ona była przede wszystkim pierwszego dnia - dzieciom. Dla nich i oczywiście dla wszystkich odwiedzających przez cały czas trwania targów, była wspaniałą okazją zobaczenia „lasu” z bliska, wraz z jego mieszkańcami. Leśnicy opowiadali o rzeczach o których odwiedzający nie wiedzieli, lub niewiele słyszeli. Zobaczyli zwierzęta, te największe: niedźwiedzia, wilki, dziki, muflony, kozice, i te mniejsze: borsuki, bobry, lisy, kuny, wydry. Nie zabrakło także ptaków i tego największego naszego drapieżnika, będącego polskim godłem – Bielika. Cietrzew, głuszec to już rzadko spotykane „kuraki”. Lasy Państwowe chcą to zmienić i realizują restytucję cietrzewia i głuszca, która ma na celu przede wszystkim powstrzymanie wieloletniego spadku ich liczebności i zwiększenia areału populacji w danym terenie oraz stworzenie warunków, dla zachowania tych gatunków jako trwałego elementu środowiska przyrodniczego. A kto nie wiedział, że pszczoły żyją nie tylko w pasiekach prowadzonych przez pszczelarzy, ale także w „leśnych ulach” – czyli w barciach, to mógł zobaczyć takie „leśne naturalne ule”. Podejrzeć można było prawdziwe, żywe, pracowite pszczółki, które robią co? Miód. A jak miód smakuje to każdy wie, bo jest zdrowy, naturalny i leczniczy.

„Nie spodziewaliśmy się, że będzie tak mega fajnie u Was na ścieżce” – powiedziała młoda mama z dziećmi. „Nie wiedzieliśmy, że pszczoły także mieszkają w lesie i mieliśmy możliwość je zobaczyć z bliska” – dodała.

Las z jego jesiennymi kolorami, unoszącym się w powietrzu zapachem żywicy, olejków eterycznych, dostarczył zapewne niezapomnianych, wspaniałych  wrażeń. Będąc w naszej „leśnej ostoi”, odwiedzający mogli skosztować „darów lasu”, czyli to co daje nam czyste, zdrowe, pozbawione konserwantów i chemii naturalne leśne środowisko. Degustacja wyrobów z dziczyzny (dzika, jelenia), jabłek od leśnych jabłoni, to tylko przedsmak tego bogactwa z którego korzystamy. Nie zapomnijmy o grzybach, jagodach, ziołach, orzechach, nasionach, miodach, to są namacalne „dary lasu”. A te niezauważalne? Nie myślimy o nich na co dzień, nie widzimy. A co to jest? To czyste powietrze, to relaks, inspiracja, natchnienie. Chcemy żyć i mamy ten przywilej tu, na Warmii i Mazurach, krainie zielonych lasów, czystych jezior, urodzajnych pól.

Wszyscy odwiedzający naszą ścieżkę edukacyjną - a było ponad 11 000 osób - oraz Targi Myśliwskie w Expo Mazury, zobaczyli i usłyszeli koncerty orkiestry myśliwskiej, pokaz wabienia zwierzyny, sokolników z ptakami drapieżnymi. Odbył się także Finał Krajowej wystawy psów myśliwskich. Łucznicy dali możliwość strzelania z łuku. Wystawcy regionalnych wyrobów, produktów pochwalili się domowymi wyrobami.

Pracownicy nadleśnictw ze Starych Jabłonek, Olsztynka, Miłomłyna, Zaporowa, Jedwabna, Kudyp, Spychowa, Strzałowa, Iławy, Mrągowa, Nowych Ramuk, Olsztyna, zaangażowanych w realizację tego przedsięwzięcia,  serdecznie dziękują za tak liczne  odwiedzenia „leśnej ostoi”.