Asset Publisher Asset Publisher

SCHRON BOJOWY ZYSKAŁ DRUGĄ MŁODOŚĆ

W sobotę 14 czerwca leśnicy z Nadleśnictwa Stare Jabłonki wspólnie z grupą żołnierzy ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Ostródzie uroczyście otworzyli Skansen Fortyfikacji w Starych Jabłonkach

Sobotnie popołudnie dla mieszkańców Starych Jabłonek oraz zwiedzających z pobliskiej Ostródy i Olsztyna obfitowało w szereg atrakcji. A wszystko to za sprawą miejscowych leśników z Nadleśnictwa Stare Jabłonki i żołnierzy ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Ostródzie. To za ich sprawą zapomniany kompleks schronów bojowych i biernych dostał nowe życie i stał się atrakcją turystyczną regionu. Już pierwszego dnia mimo niesprzyjającej aury obiekt odwiedziły setki gości. 

Na wszystkich zaproszonych czekało mnóstwo atrakcji, gdzie pierwszoplanową rolę odgrywał odnowiony schron bojowy położony przy Jeziorze Szeląg Mały. Namiot Lasów Państwowych, promujący Jubileusz 90-lecia Lasów Państwowych, oblegany był przez rzesze zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z historią leśnictwa, zabytkowymi przyrządami wykorzystywanymi przez leśników podczas codziennej pracy oraz najnowszą techniką stosowaną w lasach. 

Wszyscy uczestnicy mogli również spróbować swoich sił w zawodach strzeleckich, obejrzeć pokaz walk przygotowany przez żołnierzy oraz wspólnie zaśpiewać pieśni wojskowe. Nie zabrakło oczywiście grochówki wojskowej, która serwowana była z prawdziwego wojskowego kotła. 

Schron od tego wydarzenia jest dostępny dla wszystkich chętnych, pragnących zgłębić historię naszego regionu. Zapraszamy!!!