Asset Publisher Asset Publisher

Smak orientu, czyli magiczne zbiory późną jesienią

Tak! To prawda! Bardzo bliski kuzyn grzybka mun rośnie w lasach Nadleśnictwa Stare Jabłonki. Na Dalekim Wschodzie regularnie spożywa się grzybki mun, co sprzyja dobremu zdrowiu. Według tradycyjnej medycyny chińskiej zawarte w nich związki łagodzą objawy przeziębień i chorób płuc. Grzybki mun przyczyniają się też do zmniejszania krzepliwości krwi i lepszego jej krążenia w naszych żyłach. Zapraszam na kolejny ciekawy reportaż Pana Artura.

Tym razem coś dla amatorów „chińszczyzny". Podstawą kuchni chińskiej są grzyby mun, które dodaje się zarówno do potraw jarskich, jak i mięsnych. Można je kupić, suszone, w wielu sklepach. Ale czy trzeba wydawać pieniądze? Otóż mamy do czynienia z gatunkiem o nazwie uszak gęstowłosy (Auricularia nigricans), który występuje w ciepłych krajach i jest tam hodowany. W Polsce natomiast nietrudno znaleźć stanowiska uszaka bzowego (Auricularia auricula-judae). Są to blisko spokrewnione gatunki, pod względem kulinarnym się nie różnią, niektórzy nawet uważają, że uszak bzowy jest delikatniejszy. Do niedawna obowiązywała nazwa „ucho bzowe". Dlaczego ucho? Odpowiedź na poniższym zdjęciu:
 
 
które udało mi się zrobić po drugiej stronie (patrząc od Staszkowa) Szeląga Małego. Ten owocnik najbardziej przypomina kształtem małżowinę uszną ze wszystkich, które widziałem. Dlaczego bzowe? Najczęściej występuje na gałęziach bzu czarnego i tam należy szukać. Owocuje cały rok, ale najłatwiej o zbiory późną jesienią i zimą, kiedy nie przeszkadzają liście. Istotna jest też wilgotność powietrza – kiedy jest sucho, owocniki kurczą się i stają niemal niedostrzegalne, by po deszczu ponownie się rozwinąć. Dlaczego „judae"? Jak wiadomo Judasz powiesił się, podobno właśnie na gałęzi czarnego bzu. Poniżej przedstawiam kilka portretów uszaka, moim zdaniem bywa bardzo fotogeniczny.
 
 
Na koniec jeszcze jedno zdjęcie z późnojesiennej wyprawy, oto żylak promienisty  (Phlebia radiata), dość pospolity, jednak ujmujący barwą i niejednolitą strukturą:
 
 
                                                                                                                                   Grzybnięty