Asset Publisher Asset Publisher

Targi zakończone

W piątek zakończyły się czterodniowe Targi Technologii Obróbki Drewna i Produkcji Mebli AMIA, oraz Międzynarodowe Targi Meblowe w Ostródzie.

Stoisko Lasów Państwowych cieszyło się dużym zainteresowaniem. Zwiedzający zadawali pytania dotyczące wycinki drzew  w lasach, ile się ich wycina, czy czasem nie za dużo. Były także pytania dotyczące ograniczenia dostępu do surowca drzewnego. Obsługa stoiska – leśnicy z Miłomłyna i Starych Jabłonek – udzielała wyczerpujących odpowiedzi każdemu z pytających.

„Nie zdawałam sobie sprawy z tego, iż leśnicy hodują lasy, a wycinają tylko część z tego co przyrasta"- powiedziała jedna z rozmówczyń, współwłaścicielka firmy produkującej meble. „Myślałam, że wycinają dużo więcej niż można. Tyle się o tym ostatnio mówi w telewizji. A jednak tak nie jest"– dodała, dziękując za możliwość porozmawiania z polskimi leśnikami.

Zainteresowanie zwiedzających budziła także „ta wielka dziwna maszyna". A był to harwester. „Nie widzieliśmy nigdy z bliska takiej maszyny, wiedzieliśmy że są takie, ale na jakiej zasadzie pracują, tego nie wiedzieliśmy"- powiedzieli państwo z dzieckiem.  „Teraz już wiemy, że mebelki w dziecięcym pokoju są z drzew, które wycięto w Lasach Państwowych, możliwe że i taką maszyną"- zakończył wypowiedź tatuś dziewczynki.

Znaczna część społeczeństwa nie zastanawiała się skąd się bierze deska, płyta wiórowa, sklejka, czy inne drewniane materiały. A wszystkie te produkty są mniej, lub bardziej przerobionym drewnem, pochodzącym z drzew hodowanych i wyciętych w lasach dla zaspokojenia potrzeb społeczeństwa.