Asset Publisher Asset Publisher

Udane grzybobranie

Obfitość grzybów zachęca do odwiedzania lasów.

23 września 2017 r. Nadleśnictwo Stare Jabłonki przy współudziale miejscowej Parafii zorganizowało wycieczkę do lasu. Tegoroczne grzybobranie jest kolejną cykliczną imprezą, skierowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży z okolicznych miejscowości, mającą na celu pogłębienie wiedzy o grzybach. 
Na umówione wcześniej w lesie miejsce wyruszyły o jednej godzinie dwie grupy. Jedna ze Starych Jabłonek, druga z Idzbarka. Głównym punktem programu był konkurs na największego znalezionego grzyba. Było to więc motywacją do aktywniejszego szukania tych smacznych darów natury, które daje nam las. 
Po dotarciu do celu na uczestników czekało przygotowane przez leśników ognisko. Inżynier nadzoru – Lubomir Halladin wraz ze stażystą Piotrem Wróblewskim przybliżyli wiedzę o grzybach, o zagrożeniu na które może się narazić nieostrożny grzybiarz, jeśli zje trującego grzyba. Były zagadki i zgadywanki. Ale przed tradycyjnym pieczeniem kiełbaski należało wyłonić tych szczęściarzy, którym udało się znaleźć jadalnego grzyba z największym kapeluszem. Z pośród wielu zgłoszonych do konkursu egzemplarzy, po dokonaniu dokładnych pomiarów, komisja wyłoniła zwycięzców. Byli nimi w kolejności od miejsca trzeciego do pierwszego: Julia Wójcicka, Tymoteusz Pietrzyk i Katarzyna Studzińska. Dla zwycięzców nadleśnictwo Stare Jabłonki ufundowało nagrody. Ponadto każdy uczestnik tego spotkania edukacyjnego otrzymał drobny upominek.
Pogoda tego dnia była wspaniała. Żal było wracać do domów. Sielska atmosfera, pełne kosze grzybów, smaczna kiełbaska pieczona nad ogniskiem kończyły tą imprezę.
Wyedukowane społeczeństwo, posiadana przez nie wiedza o grzybach, uchroni w przyszłości nie jedno ludzkie życie. Tą wiedzę można przekazywać na różne sposoby, ważne jest aby były skuteczne. A jeśli sprawia to jeszcze przyjemność, to należy tą metodę propagować.