Asset Publisher Asset Publisher

Uratowany bielik cieszy się już wolnością

W poniedziałek 01.08.2016 r. leśnicy z Nadleśnictwa Stare Jabłonki po dwutygodniowej kuracji wypuścili młodego bielika na wolność.

Młody, skrzydlaty pechowiec został znaleziony na terenie naszego Nadleśnictwa dwa tygodnie temu, o czym pisaliśmy tutaj
Ptak był bardzo osłabiony i wyziębiony, miał uszkodzone skrzydło i nie mógł latać - relacjonuje Lilia Neugebauer, leśniczy Leśnictwa Białe Błota
Szybko trafił pod właściwą opiekę. W ptasim szpitalu -Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce w Nadleśnictwie Olsztyn przeszedł badania weterynaryjne i został odkarmiony. Kuracjusz po kilkunastu dniach opieki czuł się już dobrze. Zadecydowano o jego powrocie do natury. 
 

 

Uznaliśmy, że stan zdrowia młodego bielika jest już na tyle dobry, że pozwala na jego powrót do naturalnego środowiska - powiedział Ryszard Grzywiński, Nadleśniczy Nadleśnictwa Stare Jabłonki.

W poniedziałek bielika wypuszczono na wolność w pobliżu miejsca, w którym go znaleziono. Ptak poszybował w stronę ściany starego drzewostanu. Wydarzenie zostało zarejestrowane przez TVP Olsztyn tutaj.

 
Bielik jest w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową. Jest największym ptakiem szponiastym północnej Europy. Wbrew powszechnej opinii nie jest on orłem. Zaliczamy go do rodziny jastrzębiowatych. 
Bieliki budują jedne z największych gniazd spośród wszystkich ptaków.