Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

W sąsiedztwie Hotelu Anders, w dwupiętrowym 230-letnim drzewostanie sosnowym urządzono leśną ścieżkę edukacyjną „Nad Szelągiem" o długości 1,1 km, obrazującą wybrane zagadnienia i tajniki dendrologii i gospodarki leśnej.

Atrakcyjność lokalizacji, bliskość miejsc masowego wypoczynku, a także dobre połączenia komunikacyjne z Ostródą i Olsztynem sprawiają, że ścieżka ta cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Wedle szacunkowych obliczeń, ścieżkę rok rocznie odwiedza około 1 tys. osób dorosłych oraz  0,5 tys. młodzieży  szkolnej przyjeżdżającej w sposób zorganizowany z opiekunami na lekcje przyrody prowadzone wspólnie przez pedagogów i leśników. W okresie letnim cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród turystów odwiedzających te tereny. 
 
Rok utworzenia - 1997
Lokalizacja - nieopodal miejscowości Stare Jabłonki od północnej strony jeziora Szeląg Mały w Leśnictwie Gąsiory, w oddz. 245 - 246, co ukazuje poniższa mapka.  
Ilość przystanków - 10, długość ścieżki 1,1 km. 
Dojazd - samochodem lub pociągiem do Starych Jabłonek, stąd od stacji PKP 5 min. pieszo. 
Leśna ścieżka dydaktyczna umożliwia samodzielne lub z przewodnikiem zdobywanie wiedzy o lesie i wielofunkcyjnej gospodarce leśnej; 10 tablic tematycznych informuje o obiektach i zagadnieniach gospodarki leśnej. Obszar, na którym przebiega ścieżka wyróżnia się wielowiekowym i wielopiętrowym drzewostanem, gdzie w pierwszym piętrze górują 200- letnie sosny taborskie, a w drugim nieco młodsze, lecz także wiekowe ( 120 - 160 letnie ) buki, dęby graby i inne gatunki drzew.
 
Lokalizacja leśnej ścieżki dydaktycznej "Nad Szelągiem":
 


Pokaż Leśna ścieżka dydaktyczna „ Nad Szelągiem" w Nadleśnictwie Stare Jabłonki na większej mapie